ШЕСТИ НАЦИОНАЛНИ КОНГРЕС „СЕСТРИНСТВО“,
БОГАТ И КВАЛИТЕТАН ПРОГРАМ
Шести национални конгрес са међународним учешћем „Сестринство“ посвећен историјату сестринства у Републици Србији, одржан је у Центру „Савa„ у Београду од 23. до 25. септембра 2019. године у организацији Удружења медицинских сестара-техничара Клиничког центра Србије (УМСТ КЦС) “Сестринство” , под покровитељством Министарства здравља Републике Србије и Коморе медицинских сестара и здравствених техничара Републике Србије.
Конгресу је присуствовало више од хиљаду учесника из Републике Србије, Северне Македоније, Републике Српске, Хрватске, Италије,Норвешке, Пољске, Енглеске, Сједињених Америчких Држава …
Тродневни скуп, започео је свечаним отварањем и химном „ Боже правде“. Конгрес је прогласила отвореним председница Удружења медицинских сестара-техничара Клиничког центра Србије, Марија Галић, која је поздравила све присутне и пожелела им пријатну добродошлицу и успешан рад.
Свечаном отварању су присуствовали и све учеснике Шестог конгреса са међународним учешћем „Сестринство“ поздравили: Андрија Младеновић, помоћник градоначелника Града Београда, у име председника Почасног одбора проф.др Зорана Радојичића, др Слађана Ђукић, помоћник министра у име покровитеља Министарства здравља Републике Србије, Драгослав Итов председник скупштине Коморе медицинских сестара и здравствених техничара Републике Србије у име покровитења Коморе медицинских сестара и здравствених техничара Републике Србије, проф.др Миленко Стојковић у име директора Клиничког центра Србије проф.др Милике Ашанина, проф.др Дивна Кекуш в.д. директорка Високе здравствене школе струковних студија у Београду у име образовних установа које школују медицинске сестре и здравствене техничаре, Мила Виторовић председница Удружења „Кола српских сестара“. Писмо подршке УМСТ КЦС „Сетринство“ упутила је Њ.К.В. принцеза Катарина Карађорђевић.
Програм су водили глумци Народног позоришта у Београду: Бојана Стефановић Торњански и Александар Срећковић Kубура, који је надахнуто промовисао песму „Сестра“ (композитор Раде Радивојевић, текст Станоје Јовановић) на енглеском језику. У уметничком делу програма мелодије „ Балада о Хиландару и „ Винску песму“ извео је Хор „ Краљице Марије“ и солисти Тања Андријић и Драган Милановић, под диригентском палицом Иванке Стојков.
Четврти пут заредом свечано је уручена награда „ Добрила Пејовић“ за резултате остварене у развоју и унапређењу квалитета сестринске и бабичке професије. Овогодишње награде добили су: Златко Вујин, добитник на ниво Србије и Живка Маџић добитница на нивоу Клиничког центра. Добитницима су честитали и уручили пригодне поклоне Добрила Пејовић, по којој награда и носи назив, Радица Илић председница Синдиката медицинских сестара и техничара Србије и проф.др Зоран Кривокапић.
Током првог дана Конгреса представљена је сестринска униформа кроз време, модном ревијом „ Кроз повијест Сестринства“ Каритас сестринство – повијест, одијевање и обичаји у реализацији Томислава Ковачевића. Промовисана је књига Станке Копривице Ковачевић, “Историја сестринства у Србији“ на енглеском језију – „History of the Serbian nursing“.
За време тродневног одржавања Конгреса учесници су обрадили читав спектар тема о сестринству и пружању здравствене неге како у прошлости тако и у садашљости са освртом на будућност кроз предлоге мера и повлачење паралела. Стручне активности Конгреса реализоване су у оквиру усмених и постер презентација. Презентовано је 53 усмена рада 21 постер презентација. Од тога 14 презентација наших гостију из: Енглеске, Пољске, Норвешке, Италије, Сједињених Америчких Држава, Словеније, Републике Српске, Хрватске и Македоније. На основу евалуације, попуњавањем евалуационих упитника, учесници су Конгрес оценили високом оценом, 4,83, што је потврда да је направљен добар избор предавача и тема уз одличну организацију. Најчешћи предлог тема од стране учесника на евалуационим упитницима тиче се заштите медицинских сестара на раду, услова рада, образовања и њиховог положаја у здравственом систему.
Закључци са Шестог националног конгреса са међународним учешћем посвећен сестринству, под називом „Историјат сестринства у Републици Србији“:
- Удружења медицинских сестара-техничара Клиничког центра Србије “Сестринство” ће иницирати да значку са ликом Кососвке девојке, као симбол сестринства, добију све медицинске сестре – техничари, након завршетка четворогодишњег школовања (средње образовање).
- Удружења медицинских сестара-техничара Клиничког центра Србије “Сестринство” ће иницирати да сва имена медицинских сетара које су страдале у свим досадашњим ратовима, несебично обављајући свој посао „стоје раме уз раме“ са именима лекара на спомен плочама испред свих здравствених установа које их имају.
- Да бисмо сачувале прошлост од заборава а истовремено стварале и нашу историју, Удружења медицинских сестара-техничара Клиничког центра Србије “Сестринство” у својим просторијама направиће архиву са свим материјалима који до сада поседује, прикупљан деценијама.
- Сви излагачи радова мотивисани су да напишу монографије установа у којима раде и на тај начин сачувају од заборава хероине садашњице, како би будућа поколења могла да наставе да пишу “ Историју сестринства“.
- Предложити измене и допуне Закона о здравственој заштити тако да Здравствена нега буде дефинисана као професионално подручје рада медицинске сестре – техничара, чиме би рад медицинских сестара адекватно био евалуиран и валоризован.
За Српску ТВ Чикаго: текст припремио: Зоран ЈАКШИЋ
Фотографије: З. ЈАКШИЋ