FINALNOM UTAKMICOM U HERNINGU U DANSKOJ ZAVRŠENO SVETSKO RUKOMETNO PRVENSTVO ZA ŽENE
Francuska šampion sveta, debakl Srbije
U finalu Francuskinje skinule krunu Norvežankama i treći put postale svetske šampionke. Srbija potpuno razočarala osvojivši 21 mesto ostvarivši najlošiji plasman u istoriji kontinentalnih takmičenja i neuspeh koji je ostavlja bez prava da učestvuje u kvalifikacijama za olimpiske igre sledeće godine u Parizu.
Nakon dvadeset dana igranja najboljih svetskih rukometnih selekcija u Norveškoj,Švedskoj i Danskoj sinoć je u danskom gradu Herningu u hali Jis bank Boksen u prisustvu 12.031 gledaoca finalnom utakmicom Francuske i Norveške okončan svetski rukomtni šampionat za žene.
U sjajnoj atmosferi i prepunoj dvoranu u Herningu Francuskinje su bile bolje osvojivši po treći put titulu svetskog šampiona što im uz titulu olimpiskog pobednika nakon pobede u finalu prošle godine takodje nad istim protivnikom čini da su u ovom momentu neprikosnovene rukometne vladarke sveta .
Svetsko prvenstvo za žene 2023 bilo je 26 izdanje ženskog svetskog rukometnog šampionata pod okriljem Medjunarodne rukometne federacije IHF.Prvenstvo se održavalo prvi put u tri zemlje Da skoj, ( Herning i Fredrikshavn),Norveškoj ( Stavanger i Trondhajm),i Švedskoj ( Helsinburg i Getenburg) sa 32 ekipe podeljenih u osam grupa po četiri reprezentacije.
Programom takmičenja po završetku utakmica po grupama najbolje tri ekipe su prelazile u novu grupu ( ukupno ih je bilo četiri sa šest ekipa), sa još tri selekcije iz druge grupe i tako prenosom bodova i ukrštanjem sa drugom grupom prema ključu se dolazilo do najbolje dve selekcije koje su prolazile do nokaut faze i četvrt finala potom polufinala i finala.
Na prethodnim svetskim prvenstvima najuspešnije reprezentacije su bile Rusija sa 11 medalja (7 zlata dva srebra i dve bronze),Norveška sa 11 medalja (4 zlata 4 srebra i tri bronze),Madjarska sa 9 medalja (1 zlato 4 srebra i 4 bronze),Srbija sa 8 medalja (1 zlato 4 srebra i 3 bronze),Francuska sa 5 medalja (2 zlata i 3 srebra).
Uzimajući u obzir sve trenutne činjenice najveći favoriti pre početka šampionata za tutulu šampiona i ostale medalje su bile pre svega domacini tj sve tri skandinavske ekipe Norveška,Danska i Švedska kao i olimpiski šampioni i selekcija koja je zadnjih godina uvek u vrhu svetskih takmičenja reprezentacija Francuske.
Prognoze su se u potpunosti ostvarile jer su se u borbi za medalje u polufinalu i finalu sastale upravo ove ekipe gde su Francuskinje još jednom pokazale svoju moć u finalu sa Norvežankama dok je u borbi za treće mesto i bronzu Danska bila bolja od Švedske.
Sve ostale ekipe su bile manje više na nivou nekih ocekuvanja što su pokazale i krajnjim plasmanom u kojem je posle podele medalja Holandija zauzela 5 mesto Nemice su bile šeste Crna Gora je osvojila sedmu poziciju dok je Češka i pored dobrih utakmica ostala na osmom mestu
Najviše razočaranje i plasman ispod svih očekivanja je nažalost po nas pre svega nastup selekcije Srbije koja je posle šest odigranih utakmica doživela čak pet poraza i samo jednu pobedu nad skromnom reprezentacijom Čilea i već u drugom krugu završila takmičenje .
U utakmicama u eliminacinoj fazi nasa reprezentacija je u grupi poražena od Danske potom i od Rumunije i jedinu pobedu je ostvarila u susretu sa Čileom .
Ta pobeda joj je bila dovoljana da se prodje grupa sa trećeg mesta ali bez bodova jer je ostvarena sa poslednjom ekipom iz grupe koja ne prolazi u narednu fazu.
Medjutim umesto boljih igara i dobrih rezultata i očekivanja u tom smislu u novoformiranoj grupi selekcija Srbije je doživela još tri poraza ( Nemačka,Poljska i Japan) i sa katastrofalnim bilansom od 1 pobede i čak pet poraza završila je Srbija planetarni šampionat na 21 mestu koje je najslabiji plasman u istoriji kontinentalnih prvenstava uz potpuni debakl naše selekcije i veliko razočaranje svakog ljubitelja rukometa i sporta uopšte.
Očekivanja od naših devojaka su bila mnogo veća i u stvarnosti niko nije mogao očekivati ovakav neuspeh i tako katastrofalan nastup naše selekcije na šampionatu gde ipak odskaču ekipe koje su došle do polufinala dok je realnost bila da mi sa svim ostalim možemo igrati ravnopravno.
Imala je naša selekcija dobrih momenata na šampionatu ali su to bili samo kratkotrajni periodi u toku jedne utakmice dok je reprezentacija u celini bila po pravilu najslabija i bez koncentracije u finišu svih mečeva kada se utakmica rešavala i kada su naše devojke sve učinjeno dobro u toku utakmice poništavali slabom igrom u tom zadnjem periodu utakmice gubili koncentraciju primali golove i na kraju bivale poražene.
Pre deset godina u beogragskoj Areni smo slavili drugo mesto u svetu a danas smo 21,najgori plasman ikada.
I ako je prošlogodišnje 15 mesto na Evropskom prvensvu u Sloveniji bio sami nagoveštaj kraha ova 21 pozicija je kraj ili početak pravog debakla.Uspeo je selektor Bergar da ovu reprezentaciju sroza na najniže grane i dovede nas na ivicu ambisa gde se ne može gore od ovoga
Da sve bude čudnije Bergar je izjaviio posle prvenstva da je ponosan na igračice i da će budućnost doneti rezultate i da će pošto sada živi u Srbiji imati više vremena da se posveti reprezentaciji i ispravci svega što je bilo loše ne želeći pritom da nijednog trenutka preuzme odgovornost za ovakav neuspeh, niti on niti njegov stručni štab.
Gore od ovoga teško da može a hoće li RSS i predsednica Milena Delić imati strpljenja i vere u dosadašnjeg selektora ili će se posegnuti za promenama pokazaće naredni dani i vreme pred nove izazove ženske selekcije a do tada se samo možemo sećati istorije i vremena kada su naše devojke vodile glavnu reč na kontinentalnim prvenstvima i olimpiskim igrama.
Posle ovakvih rezultata ženski rukomet je u indukovanoj komi a dok iz nje ne izadje sačekaćemo bolje dane i vremena koliko dugo teško je prognozirati.
Kada su finalne i ostale utakmice u pitanju moramo reći da je prvenstvo sveta u potpunosti ispunilo očekivanja i kvalitetom igara i svime vidjenim za ovih dvadeset dana 29.11-17.12 2023 u tri skandinavske zemlje.
Ženski rukomet je jako nappredovao u svim segmentima igre od brzine, tehnike, organizacije igre i uloge pojedinih igračica u tome, a pritom sve ekipe su uz napredak u napadu usavršili i igru odbrane tako da su pojedine utakmice i akcije izgledale kao izvučene iz kompjutera .
U svemu tome primer su davale pre svega najbolje ekipe i finalisti Francuska i Norveska ali su na sličnim pozicijama Danska Švedska kao i Holandija zatim Nemačka ,vrlo dobre Crna Gora i Češka u još dosta selekcija kod kojih se vidi veliki napredak kako ekipe u celini tako i pojedinih igračica.
U finalnoj utakmici prvenstva Francuska je savladala Norvešku 31:28( 20:17).
Bio je to meč za sladokusce izmedju olimpiskig šampiona i evropskog prvaka i do sinoć i svetskog.
Bio je to sudar dva apsolutno svetski najbolja tima današnjice oba sa olimpiskim vizana iduće gidine u Parizu pa je ovo bio obračun za prestiž majstorstvo i trenutno nadahnuće ekipa.
Francuska je bila bolja i sasvim zasluženo ponela oreol najbolje reprezentacije na svetu na 26 šampionatu sveta za rukometašice.
Rezultai za plasman i finale;
Za sedmi mestimo
Crna gora – Češka 28:24
Za peto mesto
Nemačka -Holandija 26:30
Za treće mesto
Švedska -Danska 27:28
Finale
Francuska -Norveška 31;28
Idealna sedmorka prvenstva;
Golman
Lora Glozer Francuska
Desno krilo
Natali Hagman Švedska
Desni bek
Luis Burgard Danska
Srednji bek
Stine Oftedal Norveška
Levi bek
Estel Nze Minko Francuska
Levi krilo
Kloe Valentini Francuska
Pivot
Lin Blom Švedska
MVP
Heni Reistad Norveška
Najbolji strelac
Marketa Jerabkova Češka 58 gola
Najbolja mlada igračica
Viola Lojhter Nemačka
Konačan plasman na prvenstvu ;
1.Francuska 17.Japan
2.Norveška 18.Senegal
3.Danska 19.Austrija
4.Švedska 20.Argentina
5.Holandija 21.Srbija
6.Nemačka 22.J.Koreja
7.Crna Gora 23.Ukrajina
8.Češka .24. Kamerun
9.Brazil 25.Island
1o.Madjarska 26.Kongo
11.Slovenija 27 Čile
12 Rumunija 28.Kina
13.Španija 29.Paragvaj
14.Hrvatska 30.Kazahstan
15.Angola 31.Iran
16.Poljska 32.Grenland
Posle završenih mečeva na SP poznate su i sve grupe kvalufikacionih turnira za Olimpiske igre sledeće gidine u Parizu.
U prvoj su
Švedska,Madjarska,Japan i Kamerun.
U drugoj
Holandija,Češka,Španija i Argentina.
U trećoj
Slovenija,Crna Gora,Nemačka i Paragvaj.
Na igre u Parizu idu po dve najbolje plasirane ekipe iz svake grupe, a turniri su planirani od 11 do 14 aprila sledeće godine a gradovi domaćini će biti odredjeni kasnije .
Srbija je izgubila pravo učešća u ovim kvalifikacijama lošim plasmanom na tek završenom svetskom prvenstvu i osvojenom 21 pozicijom.
Za STV USA ČIKAGO
Rajko Delibašić
Foto IHF I RSS