ТЕКСТОПИСАЦ ВЕСНА ПЕТКОВИЋ ПИСАЛА ПЕСМЕ НАЈВЕЋИМ МУЗИЧКИМ ЗВЕЗДАМА

ХИТ-МЕЈЕКЕР БЕЗ КОНКУРЕНЦИЈЕ

Истакнути текстописац Весна Петковић писала текстова и сарађивала је скоро са свим највећим музичким звездама Србије, али и бивших југословенских република. Довољно вам је кад споменемо мега звезде, као што су Драгана Мирковић, Мира Шкорић, Зорица Брунцлик, Снежана Ђуришић, Весна Змијанац, Лепа Брена, Миле Китић. Снеки … па ће вам бити јасно о каквом уметнику и њеној величини је реч.

Први Веснини кораци и прве написане песме биле су  када је мала четрнаест година. Несрећним случајем јој је погинуо отац. Њега је усмртио Чех, који је возио камион, а био је под  дејством алкохола. И због велике туге и оца, којег је много волела, почела је да пише песме. Утеха јој је била поезија. Због губитка оца маштала је да једног дана буде адвокат и да на суду брани људе, који су изгубили своје најмилије ради немара и бахатости  возача.

Али, игром судбине, са седамнаест година укрцала се на брод, који је запловио немирним естрадним водама. Први певач којем је написала песму био је Неџад Есадовић Нећко. Песма „Нас двоје на две стране“, је наишла на одличан пријем код публике, посебно код певача фолка. То је био је сигнал да се ради о несвакидашњем таленту, младом текстописцу, који је знао, како кажу музичари, да „убоде“ добру песму.

Весна је убрзо скренула пажњу бројних композитора. Миодраг М. Илић, познатији по надимку, Миле Бас, који је основао музичку продукцију „Јужни ветар“ позвао је на сарадњу. Први са којим је сарађивала у „Јужном ветру“ био је Миле Китић, који је осамдесетих година својим  наступима стекао репутацију доброг певача учествујући на Фестивалу народне музике Илиџа. Сарадња са Милетом Китићем, прве песме и први хитови, „Чаша љубави“, „Лажу ме зелене очи“ јој отварају широко естрадна врата. Весна Петковић чак десет година остаје део јединстене продукције „Јужни ватар“, која је брзим, живим и темпераментним новокомпонованим  песмама  освојила љубитеље фолка читаве Југославије. Композитор и гитариста  Миле Бас је оформио и музички састав под истоименим називом, као продукција, „Јужни ветар“, за који су наступали познати певачи и певачице, Драгана Мирковић, Шемса Суљаковић, Миле  Китић, Синан Сакић и повремено Кемал Маловчић. Музичка пратња били су, Миле Бас (свирао бас-гитару), Сава Бојић (гитара), Перица Здравковић (хармоника).  Када је престао са радом „Јужни ветар“ почела је да ради и са другим певачима. И низали су се нови хитови.

Весна Петковић је рођена у Београду од отца Радомира и мајке Рајне. Као девојчица, која је почела да се бави поезијом постала је члан Књижевног клуба  „Драга Миловановић“.  На једном такмичењу младих песника добила је и награду, освојила је прво место на тему алкохолизма- За овај порок каже да је велико зло, не само за једног човека већ и за човечанство. Зато се радо укључује у најразноврсније хуманитарне акције у борби против алкохолизма.  Губитак оца, због немара и непажње пијаног возача је оставило дубок траг на њу. Зато, каже Весна, често пише тужне песме. Додуше, има и веселих песма, које зове „штос песме“, као што је нумера „Откачи“, за коју је написала текст,  а отпевала Мира Шкорић, или „Експлозија“ (Драгана Мирковић).

Весна има и подужи списак врсних композитора са којима је сарађивала, Злаја Тимотић, Миша Мијатовић, Горан Ратковић Рале, Мића Николић, Славко Стефановић Славкони, Дејан Костић, Александар Милановић Кобац, Миодраг М. Илић, Перица Здравковић, Мирољуб Аранђеловић Кемиш, Саша Поповић, Хусеин Алијевић Хусо из групе „Beat Street“, Рођа Раичевић, Марко Кон, Дејан Абадић, Ефтим Тиме Петров, Мирко Шенковски Џеронимо, Енес Енџи Маврић, Камба …

-Почела сам са поезијом, због због оца, који је отишао са животне сцене, не својом кривицом, већ  због пијаног возача. А имао је само четрдесет и две године! Сузама и поезијом лечила сам рањену душу. Песма ми је помогла да наставим живот, поезија ме је спасила. После ове доживљене трагедије маштала сам да будем адвокат, хтела сам да помогнем свима, којима се, као и мени, свет срушио за трен. Али, игром случаја обрела сам се у музици као текстописац. Није ми никада пало на памет да ћу тиме да се бавим – прича нам  Весна Петковић, па, додаје:

-Живот ме је научио да се сама борим. Док ми је била жива мајка имала сам њену  подршку. Размишљала сам, недаће у животу могу лако да сломе жену или мушкарца, да крену у једну или другу страну. Али, ја сам изабрала борбу, јер сам велики борац. Живот ме је научио да се борим, свесна сам само вољом, истином  и радом могу да се преброде препреке.  О својој животној борби први пут говорим за ваш портал. Не отварам душу никоме, навикла сам да све у себи носим. У животу  сам добијала много удараца, забијали ми ножеве у леђа, управо због посла којим се бавим. Али све је то школа, стицаш искуство, постанеш јачи. И бољи. Много је завидних душа, не воле људи да виде конкуренцију да је успешна, не схватају да не можеш стати на пут никоме, па ни ономе што ти Бог одреди. Пре или касније.

Ево, за кога је све радила и писала текстове Весна Петковић:

Драгана Мирковић: „Умирем мајко“, „Плачи земљо“, „Дивља девојка“, „Печат на уснама“, „Ево, добро сам да кажем“, „Прстен“, „Судбина“, „Експлозија“, „Којом гором“, „Хеј, животе“, „Срце моје“, „Фобија“, „Другови“, „Кога да љубим после тебе“, „Долина кестенова“, „Биће ми како кад“, „Загрли опет“…

Мира Шкорић: „Откачи“, „Манастир“, „Не дај ме мајко“, „Ког да љубим после тебе“, „Низ вене ми тихо течеш“, „Ниси ми родбина, ниси ми судбина“, „Медаљон“, „Родићу ти сина“, „Да ми је која мање“, „Ириси“, „Кучка“…

Зорица Брунлик: „Муке моје“, „Ех, да нисам жена“, „Да је среће“, „Остављена жена“, две дуетске песме са Шабаном Шаулићем, „Како ти је како живиш“ и „Ти можеш све“.

Снежана Ђуришић: „Исплачи се, отвори душу“, „Увек си ми фалила“ (дует са Мирославом Илићем).

Весна Змијанац: „Не куни ме мајко“, „Време је да живим“, „Нема више мог човека“, „Питај мене ако ми је“.

Шемса Суљаковић: „Преварени не верују више“, „Не лажи“, „Све је мање од живота“, „Разбио си чашу“.

Миле Китић: „Чаша љубави“, „Лажу ме зелене очи“, „Привиђење“. „Елена“.

Лепа Брена: „Сузе краљице“, „Издајице“.

Шабан Шаулић: „Песмо моја не певана“.

Ана Бекута: „Ужице и Чачак“, „Зелене очи“.

Гордана Стојићевић: „Ниси знао да ме чуваш“.

Снежана Бабић Снеки: „Секси цурице“, „Даворике, дајке“, „Љубавница“.

Зоран Калезић: „Прођох  скоро Црном Гором“.

Савко Бањац: „Једини грех“.

Амела Зуковић: „Мисли на мене мили мој“.

Злата Петровић: „Забрави плаве косе“.

Сања Ђорђевић: „Доктори“.

Бранка Соврлић: „Ти си мене престао да волиш“, „Цигани“.

Харис Џиновић: „Нек’ ми буде задња чаша“.

Аца Пејовић: „На све спреман“,  „Пропалица“.

Синан Сакић: „Лагала си“, „Сви грешимо“.

Радослав Родић Роки: „Ако ти некад лоше крене“.

Емина Јаховић: „Она није ја“.

Неда Украден: „Стале реке“, „Недеља је мајко“.

Сафет Алија: „Ево дајем задњи грош“, „Враћам ти се мајко“, „Покварена“, „Малер“.

Бобан Рајовић: „Косачи и громови“ (дует са Драганом Мирковић).

Халид Бешлић: „Штиклом о камен“.

Маја Маријана: „Јутрос се мене не сећаш“.

Ерна Џеба: „Ипак, не пипај“.

Буба Мирановић: „Шта је живот“, „Продали ме пријатељи“, „Црни петак“.

Иван Зак: „Адреналин“.

Гога Филиповић: „Моја ружо“.

Написала je и једну духовну песму: “Дар туманских светитеља“.

Доста би нам простора требало да набројимо имена свих певача и певачица са којим је Весна сарађивала и писала хитове. Ево, још неколико имена, а вредна су: Мерима Његомир, Светлана Цеца Ражнатовић,  Мирослав Илић, Енес Беговић, Маринко Роквић, Халид Муслимовић, Вера Матовић и многи други.

Она је жена која не воли да се експонира, па наступе на телевизији избегава колико је могуће. Воли и води скроман живот. У хороскопу је водолија, подзнак стрелац, са месецом у лаву.

-Није мени лако самој са собом – каже нам у шали на крају хит-мејкер Весна Петковић.

За свој рад Весна је добила бројне награде: „Оскар популарности“ за најбољег текстописца додела јој је Редакција „Вечерњих новина“ из Сарајева, која јој је уручена 1989. г. на почетку каријере, добитник је признање „Златна палма“ (доделила Телевизијја „Палма“, Јагодина) када је проглашена за најбољег текстописца, затим, уручена јој је плакета и статуа „Мелко“ (доделила „Мелос естрада“ из Београда). Награђена је више пута признањем „Царица Теодора и цар Константин“.  За изванредне текстове које је написала за певачице и певаче и због којих су постали познати и признати на естради добила је Медаљу Радија 202, међу наградама су и „Златни пехар“,  више плакета и признања.

Текст, Зоран ЈАКШИЋ

Фотографије, Весна Петковић, приватна архива