МИТРОПОЛИТ ФОТИЈЕ ОСВЕШТАО МАНАСТИР СВЕТОГ ПРОРОКА ЈЕРЕМИЈЕ
У склопу Сабора „Дани Рожња“ недељу, осамнаестог маја на великој свечаности уз присуству преко хиљаду православних верника Његово преосвештенство митрополит Епархије зворничко-тузланске Српске православне цркве господин Фотије је извршио чин освећења манастира Светог пророка Јеремије у Рожњу, који се налази подно планине Мајевице у БиХ.
Поводом освећења манастира Рожањ и црквене славе Свети пророк Јеремија (14. мај) свечаност у порти ове светиње је отпочела у недељу 18. маја у раним јутарњим часовима када је најпре изабран кум манастира. Та част је припала Драшку Станивуковићу, градоначелику Бањалуке. Нешто касније је дочекан митрополит Фотије, који је обавио чин освећења, затим је одржана и Света архиепископска литургија. После пригодне беседе митрополита г. Фотија, заједничког ручка, организован је културно-hуметнички програм у склопу Сабора „Дани Рожња“ у беспрекорној организацији Јасмине Јакшић и Снежане Јовановић.
У програму су учествовали познати уметници и културни посленици из Републике Српске и Србије, међу њима: Црквено-певачко друштво „Србадија“ из Бијељине, Миланко Гардовић из Нове Пазове (проглашен за најбољег гуслара Савеза гуслара Србије), деветогодишња Жељана Крагић из Добоја суперталенатована девојчица, која свира на шаргији,а за њу веле да је прави велемајстор и виртуоз на овом народном инструменту. У програму је наступао и дечији фолклор из Прибоја, код Лопара, па, Жељко Утвар из Београда, власник највеће збирке народних ношњи и матаријално-културних добара, чувар српске традиције и обичаја из Београда, мушка певачка група Културно-уметничког друштва „Дрина“ Нова Пазова, КУД „Завичај“ из Сокоца, мушко и женско певачко друштво, Бојана Николић, етномузиколог и вокални солиста из Београд, појци Лука и Клеопа из Бијељине, КУД „Мајевица“ мушко певачко друштво.
Кулурно-уметнички програм пратило је више од 1.000 људи, исто толико је било и на трпези агапе.
МАНАСТИР ВАЖАН ЗА ВЕРУЈУЋИ СРПСКИ НАРОД
Као што смо написали, светињу је освештио митрополит Епапрхије зворничко-тузланске г. Фотије, који је одржао пригодан говор о важности манастира Светог пророка Јеремије на Рожњу за верујући народ Републике Српске, али, и за Србе у расејању. Господин Радо Савић, градоначелник Лопара, који је много помогао у обнављању манастира Светог пророка Јеремије је говорио о важности манастира за верујући српски народ у Републици Српској, а посебно за Семберију, уз наду да ће ускоро доћи до сабирање Срба овог краја и повратак у своје домове и на своја огњишта, који су напустили родни крај током и после последњег одбрамбено-отаџбинског ослободилачког рата. А један од разлога је и обновљен манастир у Рожњу, који је, захаваљујући труду и залагању верног српског народа и свештенству никао из пепела.
Кум манастира, градоначелник Бањалуке, Драшко Станивуковић, дао је значајан допринос за даљну изградњу манастира Светог пророка Јеремије.
Митрополит Епархије зворничко-тузланске г. Фотије је благословио идеју познате композиторке и активисткиње госпође Јасмине Јакшић, која је са својом сарадницом Снежаном Јовановић, била главни организатор Сабора „Дани Рожња“, да он буде традиционалан, да се одржава редовно у мају када се обележава слава Светог пророка Јеремије.
-Имамо у плану да на Сабору „Дани Рожња“ у порти манастира одржавамо сабор певача народне музике, играча и свирача, такмичили би се млади у веронауци, огледала би се талентована деца у математици, књижевности, повести, земљопису, спорту … Сабор би био традиционалан, а о концепцији, односно, само пројекту „Дани Рожња“ требало би да ускоро разговарам са митрополитом г. Фотијем и са свештенством манастира у Рожњу – рекла нам је Јасмина Јакшић, која нам је још додала:
-Путем видео поруке јавила ми се пријатељица, уметница из Белорусије, Аљона Русанова Љубашевскаја, која је послала поздрав митрополиту г. Фотију, свом свештенству манастира Свети пророк Јеремија и верном народу честитала освећење светиње, а све присутне позвала на Сабору „Дани Рожња“, који могу, да у октобру посете њену изложбу фотографија, пројекат Белорусија, Русија и Србија – тихо соцерцање (духовни препород док се посматрају иконе, природа …), коју ће имати у Србији у неколико градова у Рашкој, Пожаревцу и Републици Српској.
О МАНАСТИРУ СВЕТОГ ПРОРОКА ЈЕРЕМИЈЕ
Манастир Светог пророка Јеремије из Рожња на Мајевици у општини Сапна (Федерација БиХ), који припада Епархији зворничко-тузланској Српске православне цркве датира из 13. века, саградио га је краљ српски Стефан Драгутин Немањић (1251 – 1316), као метох манастира Тавња, код Бијељине. Краљ Драгутин је био најстарији син краља Стефана Уроша I Немањића (1223 – 1277), а владао је Србијом од 1276. до 1282. г, а затим Сремом (1282 – 1316), Београдом, Мачвом, Браничевом и Кучевом, области које су биле северни део средњевековне Српске државе, а на западу до Усоре. У исто време када је грађен манастир Рожањ саграђен и и манастир Ловница.
Археолошким ископавањем 1981. г. у поду порушене цркве пронађени су скелети тројице монаха. Постоје подаци да је манастир срушен у 16. веку, а порушили су га Турци. Мошти тројице монаха данас се чувају у манастиру Рожањ Обнова светиње почела је 2008. г. захваљујући иницијативи протојереја-ставрофора, Зорана Р. Илића. У акцију иградње укључили су се и многи верници. Темеље је освештао 14. маја 2009. г. протојереј-ставрофор г. Цвико Мојић. Обнову овог манастира водили су свештеници Зоран Р. Илић и његов рођак Зоран С, Илић. Храм је димензија 9х7 м2, иконописац Живорад Илић из Лознице ју је осликао у српско-византијском стилу. Иконостас од јеловог дрвета израдио је Мирослав Мићановић из Бољанића, а иконе је осликао академски сликар Миладин Лукић из Бијељине. Сам комплекс манастира састоји се од храма, конака и спомен чесме подигнуте у спомен петнаест мештана страдалих у последњем отаџбинско-ослободилачком рату. Крај храма је и бунар кога су свештеници озидали и наткрили. У њему, кад је у крају највећа суша, увек има воде. Пред Други светски рат село Рожањ имало је 125 кућа, а у рату (од усташа) страдало је 108 Срба. Данас, сем неколико обновљених кућа, село је сабласно пусто. Ипак, током верских празника, Божића, Васкрса и 14. маја када је слава Светог пророка Јеремије у Рожњу порта манастира ври од верујућих људи. Тада порта и манастир Рожањ оживе, долазе православни верници из свих крајева Републике Српске, Србије, па, и из расејања.
Текст; Зоран ЈАКШИЋ
фото: Зоран ЈАКШИЋ