POČELO JE OD WORLD WIDE WEB ILI WWW
U svetu danas, po statistici iz 2019 godine, postoji oko 1,7 milijarda veb sajtova. Prvi veb sajt postavljen je 6 avgusta 1991 godine a njegov autor je Tim Berners Li (Tim Berners-Lee), britanski naučnik koji je tada radio na CERN institutu u Ženevi.
On je omogućio linkovanje, sortiranje i pregled informacija između računara povezanih telekomunikacijskih sitemom. Kombinacijom različitih tehnika usavršio sistem nama poznat kao www – skraćenicu za World Wide Web. Često ga nazivaju ocem interneta.
“Bilo je frustrirajuće to što su se različite informacije nalazile na različitim kompjuterima i morali ste se uvek i iznova prijavljivati da biste im pristupili. Pitao sam se zar ne postoji drugi način povezivanja i deljenja informacija, neki imaginarni sistem koji ih sve povezuje. I tako je nastala prva internet stranica”, kaže Berners-Li.
Prvi veb sajt sadržao je informacije o projektu koji su tada radili, spisak nekih ljudi, objašnjenje kako pretraživati dokumenta i uputstvo i detalje za kreiranje sopstvene veb stranice .
Tim Berners-Li je predstavljajući svoj projekat rekao: „World Wide Web je napravljen da bude biblioteka ljudskog znanja, ljudske kulture, koja dozvoljava kreiranje individualnih veb sajtova preko kojih ljudi mogu razmenjivati ideje.”
1991 godine postojao je samo jedan veb sajt, World Wide Web. Tokom 1994 broj se povećava na 2.738 a pojavljuje se i Yahoo, tada jedan od prvih internet pretraživača.
1998 godine pojavljuje se Google a na internetu se moglo izbrojati 2.410.067 sajtova.
2001 veb raste na 29.254.370 sajtova i pojavljuje se Wikipedia. Youtube se pojavljuje 2005 godine a na internetu tada ima nešto više od 64 miliona sajtova. Prema statistici iz 2019 godine broj veb sajtova porastao je na 1.71 milijardi.
Gugl je osnovan 4. Septembra 1998 godine u Kaliforniji od strane dvojice tadašnjih doktora nauka na Stanford univerzitetu, Lari Pejdž (Larry Page) i Sergej Brin (Sergey Brin). Google je najposećenija stranica na svetu.
Nekoliko drugih veb lokacija u Guglovom vlasništvu takodje su najposećenije na svetu a medju njima su Youtube i Blogger. Kompanija Gugl takode je vlasnik android mobilnog operativnog sitema, mnoštva raznih softvera i hardvera.