У БЕОГРАДСКОМ ВОЈНОМ МУЗЕЈУ ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА “АЛБУМ СЕЋАЊА НА НАШЕ ПРЕТКЕ ИЗ ПРВОГ СВЕТСКОГ РАТА”
Поводом обележавања 100. годишњице од Великог рата 24. новембра је у галерији Војног музеја у Београду отворена изложба под називом „Албум сећања на наше претке из Првог светског рата” коју је приредио и дао идеју да се реализује, Савез удружења потомака ратника Србије (СУПРС) 1912-1920.
Сам пројекат је тражио велики труд и залагање Републичког одбора и чланова Савеза, знатна материјална улагања. Рад се исплатио јер је овом изложбом изашао на видело непроценљив фотографски и други материјал, који је дуго година чамио у приватним колекцијама и збиркама. Сада су истинити документи доступни широј јавности, који ће служити садашњој генерацији, али и поколењима, која долазе, као наук и документи о храбрим и незабележеним подвизима и јунаштву српског народа у Великом рату.
Овој свечаности у Војном музеју присуствовали су помоћник министра одбране за људске ресурсе, Милош Јанковић, који је отворио изложбу, Њ.К.В. престолонаследник Александар Карађорђевић, председник Републичног одбора СУПР 1912 – 1920, Љубомир Марковић, представници Министарства одбране, Војске Србије, као и бројни посетиоци.
У Војном музеју је први узео реч, пуковник у пензији, Љубомир Марковић, који је нагласио да су бреме ратних окршаја изнела плећа неустрашивих каплара и подофицира, али да не смемо заборавити никад улогу и допринос коначној победи обичног сељака, који је чинио већину војничког састава, у судбоносним и одлучујућим тренуцима рата.
Марковић је истакао да се нада ће ова изложба пробудити не само већи интерес за славну прошлост српског народа и његове Војске, него да ће нова сазнања из Великог рата заинтересовати младу ганерацију, она треба да спозна све о нашим одбрамбеним, ослободилачким и праведним ратовима, али, има велику моралну одговорност према одбрани Отаџбине.
Отварајући изложбу, господин Милош Јанковић је, између осталог рекао, да је „Албум сећања на наше претке из Првог светског рата“ величанствен омаж сенима наших предака и израз напора да се славна ратничка прошлост јуначког српског народа никада не преда забораву, па је нагласио:
– Позната је изрека „Слика је нема песма“. Отуда не чуди, што је избор најуверљивијих и најпотреснијих сведочанстава о знаменитој прошлости славом овенчаног српског војника, управо фотографија. Она је не само живописна и сугестивна, него, изнад свега, представља документарни извор првог реда који служи валидној и веродостојној реконструкцији историјских догађаја и процеса. Приметна је тенденција новије историјске науке, да се све више предмет изучавања окреће условно речено „малом човеку“. Уместо масивних опсервација о биткама и стерилне и обездушене фактографије, оживотворење живописне слике о судбини “малог човека”, представља нови и надасве хуман приступ приказивању наше гласовите прошлости. У томе је особита вредност ове изложбе, која кроз опомињујуће и обавезујуће гласове предака, као аманет поручује: Сенке нас чувају!
Изложба је током прошле и ове године доживела велики успех у Србији и иностранству, међу нашим житељима у расејању. Поред тога што је изазвала велику пажњу на прошлогодишњем јубиларном 60. Београдском сајму књига. она је била веома запажена у Француској. У Културном центру Србије у Паризу од 22. октобра до 14. новембра 2015. године одржана је изложба “Албум сећања на наше претке из Првог светког рата”, коју је отворио амабасадор Републике Србије у Француској г. Рајко Ристић. Овом свечаном чину присуствовали су поред чланова Амбасаде РС у Француској, Епархије западноевропске, Удружења Срба у Француској и представници бројних српских и француских организација.
Изложба „Албум сећања на наше претке из Првог светског рата“ приказује фотографије, ратне дневнике, војничка писма, дописне карте, споменице и осталу историографску грађу учесника Великог рата, као јединствена сведочења о ратним подвизима и страдањима Српске војске у ратним годинама. Србија је била на страни победника и имала велику улогу у коначној победи. Српска војска је дала огроман допринос у поразу Централних сила. Прву велику победу на Кајмакчалану у Великом рату за савезнике је управо Српска војска остварила. Зато је несхватљиво да је брзо и неправедно скрајнута и потиснута са страница светске историје.
Како је настао “Албум сећања”? Савез УПРС 1912 – 1920. са благословом Његове Светости патријајрха српског господина Иринеја заједно са Канцеларијом за сарадњу са Србиима у расејању и региону Владе Републике Србије, у циљу обележавања 100 година Великог рата упутио је јавни позив грађанаима Србије и Србима из региона и у расејању да пошаљу фотографије и остала документа својих предака учесника Првог светсог рата ради реализације изложбе под називом “Албум сећања на наше претке из Првог светког рата”. Идеја је у потпуности успела, па је зато и дала изванредне резултате.
Слоган: оживимо сећања, освежимо памћење, помозимо историји, са којим се кренуло у релизацију пројекта “Албум сећања на наше претке из Првог светког рата” је оправдао своје настајање и постојање, а сама изложба је видно показала да велика јуначка дела наших предака у Великом рату не могу се и неће никад заборавити.
Изложба ће у Војном музеју у Београду трајати до 12. децембра 2016. године. Њу ће пратити и документарни филм „Васкрс јунака из Великог рата“. Притом ће посетиоци имати прилике да филм погледају током трајања изложбе.
за СТВ Зоран Јакшић
фото : Зоран Јакшић
посетите категорију традиција и обичаји на линку https://srpskatelevizija.com/category/tradicija-i-obicaji/