БЕОВИЗИЈА 2020. –ПОБЕДНИК ПУТУЈЕ У НИЗОЗЕМСКУ
Ове године у Ротердаму (Холандија, сада Низоземска) одржаће се јубиларна 65. „Песма Евровизије 2020.“ под слоганом „Open Up“ („Oтворите се“). На овом такмичењу забавне музике учествоваће и представник Србије. Радио телевизија Србије (РТС), којa врши избор композиције, прошле године је расписала конкурс. На конкурсу, који је завршен 9. децембра се пријавилоо 90 учесника a пристигле пошиљке са песмама су отворене 23. децембра. Ових дана селекциона комисија коју су представљали музички урдници РТС-а је саопштила путем медија да су изабране двадесет и четири композиције. Све изабране песме ће крајем фебруара учествовати на Фестивалу „Беовизија 2020“, од којих ће победничка нумера представљати Србију на „Песми Евровизије 2020“ у Ротердаму од 12. до 16. маја ове године.
Kомпозиције које је изабрала селекциона комисија такмичиће се на фестивалу „Беовизија 2020“, кроз две полуфинале вечери и великог финала. Одговорни у РТС-у ће обавити разговоре са ауторима и биће им поредстављене даље активностиа везане за Фестивал. РТС има право да у случају било каквих проблема око извођења композиције или наступа певача, одабере другу композицију, која је учестовала на конкурсу, али, и другог извођача песме.
У условима конкурса је речено да композиција не сме да буде дужа од три минута, али да мора да буде изведена на језику. који је у службеној употреби у Републици Србији. Притом, интерпретатори не смеју да буду млађи од шеснаест година.
Креативни тим низоземских јавних емитера НПО, НОС и АВРОТРОС, удруженим снагама организоваће предстојеће такмичење. Они су и осмислили слоган „Отвоорите се“ чија је порука “отворена” за нове идеје и жеље свих оних који ће бити део јединственог догађаја маја ове године.
– Отворите се једно другом. Отворите се према музици. Отворите се према Ротердаму. Отворите се према чему год изаберете! Будите слободни да довршите слоган на свој начин. Тако ћемо боље упознати једни друге. Тражили смо тему и слоган који одржава оно за шта се Низоземска залаже и оно с чиме се Низоземци могу идентификовати; са земљом отвореном према свету, где слободно говоримо оно што мислимо, поштујући туђа мишљења. Такође смо пронашли тему која рефлектује дух нашег времена. Људи су забринути због растуће поларизације и слобода није свима очигледна као што би требало да буде. Слоганом “Open Up” срдачно позивамо људе да се отворе једни према другима, према различитим мишљењима, животним причама и, наравно, према музици – изјавио је Сице Бакер, извршни продуцент догађаја испред јавних емитера НПО, НОС и АВРОТРОС.
На овогодишњој 65. „Песми Евровизије 2020“ учествоваће следеће земље: Албанија, Аустралија, Аустрија, Азербејџан, Белгија, Белорусија, Бугарска, Чешка, Данска, Естонија, Финска, Француска, Грчка, Грузија, Хрватска, Ирска, Исланд, Италија, Израел, Јерменија, Кипар, Летонија, Литванија, Малта, Молдавија, Немачка, Низоземска, Норвешка, Пољска, Португалија, Румунија, Русија, Сан Марино, Северна Македонија, Словенија, Србија, Шпанија, Швајцарска, Шведска, Уједињено Краљевство и Украјина.
Жребање за две полуфиналне вечери овогодишње 65. „Песме Евровизије 2020“ биће одржано 28. јануара. Жреб се састоји из два дела. У првом делу жреба су чланице “велике петорке” (Немачка, Уједињено Краљевство, Француска, Шпанија и Италија) и домаћин. Оне ће сазнати у ком полуфиналу гласају и које полуфинале морају да преносе. Затим се врши жреб полуфиналиста, да би се знало која земља учествује у ком полуфиналу, из шест тзв. шешира који се састављају на основу историје гласања.
Ево још неколико занимљивости везани за „Песму Евровизије“
Шта победа на „Песми Евровизије“ пружа певачу? Онај који победи добије велику популарност и могућност да му каријера крене узлазном линијом, чак и на интернационалном плану. Занимљиво је да су међу победницима у већини жене.
Прва победница „Песме Евровизије“ , која је одржана у Лугану (Швајцарска) 24. аја 1956. г. била је Лис Асија а последњи лауреат 2019. био је Низоземац Данкан Лоренс због чега је Низоземска ове године организатор ове музичке манифестације. Шведски квартет АББА, у којем су биле две певачице и два певача победили су 1974. г песмом „Waterloo“ и тако постали један од најпознатијих музичких састава у то време. Њихови хитови и сада се радо слушају. Некад анонимна а данас светска музичка дива Канађанка Селин Дион, била је 1988. г. победница као представница Швајцарске (?!) са песмом “Ne partez pas sans mo”. Џони Логан (Ирска) је једини учесник који је победио три пута баладама, 1980. певао “What’s another year”, 1987. био певач и композитор (“Hold mе now’’), 1992. је компоновао нумеру “Why me?” (певала Линда Мартин)..
Интернационални хит „Еуфорија“ у извођењу Лорин којом је донела победу Шведској 2012. добивши од 18 земаља рекородни максималан могућ број поена, по тадашњем систему је најпродаванија победничка песма. Франс Гал, победница „Песме Евровизије 1965.“ је имала неколико великих хитова од којих је најпознатији “Ella, elle l’a”. Лулу (1969.) је постала позната по насловним нумерама из филмова „Човек за златним поштољем“ из серијала о Џемсу Бонду „Господину, с љубављу“. Тото Котуњо (победник 1990.) је светски познат по хиту на „Insieme“, којом је најавио оснивање Европске Уније 1992. г . Дует „Сикрет гарден“ после победе из 1995. постао препознатљив по њу ејџ и по обрадама песама, укључујући “You Rise Me Up”. Своје светске каријере на „Песми Евровизије“ најавили су: Хулио Иглесијас, Доменико Модуњо (песмом „Ћао, ћао, бамбина“), Клиф Ричард, Лара Фабијан, Офра Хаза, Оливија Њутн Џонс, Ђиљола Ћинквети, Сенди Шо, Вики Леандрос, Елена Папаризу, Удо Јиргинс,Дона, Лулу …
Салвадор Собрал (Португалија) је победио 2017. са рекордних 758 поена (збир гласова публике и жирија), а Ан Мари Давид (Луксембург) је победила 1973. године са освојених рекородних 80,63 посто могућих поена. Године 2015. „Песма Евровизије“ је увршћена у Гинисову књигу рекода као годишњи тракмичарски ТВ програм, који се у свету најдуже емитује.
Од 2008. године, победнику се додељују званични трофеј „Песме Евровизије“. Трофеј је направљен од пескираног стакла и има облик микрофона из 1956. године, када је одржана прва „Песма Евровизије“. Аутори победничке песме добијају верзије трофеја у мањој величини. Трофеј представља дизајн Кјела Енгмана из Коста Боде из Шведске, који се баве израдом предмета од стакла.
Многи су Југославију, иако је била неутрална земља, због тога што је била по устројству социјалистичка, убрајали у земље тзв. „источног блока“. И као земља „источног блока“ једина је она учествовала на „Песми Евровизије“. Због грађанског рата на простору СФРЈ, за који није крива Србија, од 1993 до 2003. г. због санкција нисмо учествовали. Када смо коначно добили „зелено светло“ 2004. је у Турској наступио Жељко Јоксимовић са песмом „Лане моје“ и освојио друго место представивши државну заједницу Србију и Црну Гору. Победила је Украјинка Руслана. Највећи успех постигла је Марија Шерифовић као представница Србије, када је 2007. године победила песмом „Молитва“ и на тај начин „довела“ „Песму Евровизије 2008“ у Београд, Музику за ову песму је компоновао Владимир Граић, а текст је написао Саша Милошевић Маре. У музичком спектаклу у „Београдској арени“ уз рекордни број земаља-учесница (43) победио je представник Русије – Дима Билан. Тада су знак за почетак гласања објавили наши познати спортисти, Владе Дивац и Новак Ђоковић.
У знак протеста због агресије НАТО на СРЈ учесници „Песме Евровизије“ су 1999. године у Јерусалиму заједно отпевали песму „Алилуја“, која је изведена раније, 1979. на овој међанародној музичкој манифестацији.
Kao самостална држава Србија је до сада на “Песми Евровизије“ учестовала једанаест пута. Једино није имала представника 2014. године. Најбољи пласман је забележио Жељко Јоксимовић, који је 2012. био трећи са песмом „Није љубав ствар“. Добро је била пласирана (шеста) и једна од најбољих српских поп-певачица, Јелена Томашевић певајући песму „Оро“. Остали наши учеснци били су: Милан Станковић, који је 2010. заузео 13 место, па, Нина (2014. – 14.), Бојана Стаменов (215. – 10.), Сања Вучић (2016. – 18), Сања Илић и „Балканика“ (2018. – 19.), Невена Божовић (2019. – 18.). Без пласмана у финале били су: Марко Кон и Милан Николић (2009.), група „Моје 3“ (2013.), Тијана Богићевић (2017.).
И на крају да вам представимо композиције и извођаче на предстојећој „Беовизији 2020“, које су изабране на конкурсу:
- Певач Игор Симић – Композиција: „Плес за растанак“
музика: Даниел Кајмакоски, Матеј Ђајковски, Владимир Даниловић
текст: Владимир Даниловић - Сања Богосављевић – „Не пуштам“
музика: Сања Богосављевић
текст: Кристина Ковач - Rocher етно бенд – „Само ти умеш то“
музика: Растко Аксентијевић
текст: Растко Аксентијевић - Неда Украден – „Бомба“
музика: Душан Бачић, Дејан Николић
текст: Душан Бачић - Марко Марковић – „Колачи“
музика: Владимир Граић, Марко Марковић
текст: Немања Филиповић, Леонтина Вукомановић - ЕЈО –„Траг“
Музика: Стеван Милијановић
Текст: Јелена Ћусловић - Каризма – „Она ме зна“
музика: Душан Јанићијевић, Дејан Јелисавчић
текст: Дејан Јелисавчић - Андрија Јо – „Увек“
музика: Jimmy Jansson, Palle Hammarlund
текст: Laurel Barker - Наива – „Баш баш“
музика: Жика Зана
текст: Јелена Зана - Бојана Машковић – „Као музика“
музика: Горан Ковачић
текст: Бојана Машковић - Ивана Јордан – „Вила“
музика: Ивана Јордан
текст: Ивана Јордан - Бане Мојићевић – „Свет са Проклетија“
музика: Мирко Шенковски Геронимо
текст: Мирко Шенковски Геронимо - Иван Куртић ft. Geapsy Train – „Сабајле“
музика: Никола Буровац
текст: Милош Рогановић - Hurricane – „Hasta la Vista“
музика: Немања Антонић
текст: Сања Вучић - Милан Бујаковић ft. Оливера Поповић – „Нити“
музика: Петар Пупић
текст: Петар Пупић, Милан Бјелица, Лука Рацић - Ненад Ћеранић – „Веруј у себе“
музика: Алек Алексов, Ненад Ћеранић
текст: Алек Алексов, Ненад Ћеранић - Бора Дугић и Балкубано – „Свадба велика“
музика: Никола Буровац, Данијел Ђурић
текст: Никола Буровац, Данијел Ђурић - Ана Миленковић – „Тајна“
музика: Душан Бачић
текст: Душан Бачић - Срђан Лазић – „Душа и тело“
музика: Срђан Лазић
текст: Срђан Лазић, Дејан Ивановић - Лазар Живановић – „Пукло је небо“
музика: Michael James Day
текст: Адис Еминић - Милица Мишић – „Киша“
музика: Sashka Janx
текст: Sashka Janx - Thea Devy – „Судњи дан“
Музика: Pele Loriano, Beth Morris, Dom Scott
Текст: Петар Спирић, Александра Лазаревић Спирић - Биљана Ђурђевић –„ Рај“
музика: Тина Амвон
текст: Тина Амвон - Алекса Вучковић – „Само ми кажи“
музика: Димитрије Борчанин, Алекса Вучковић
текст: Димитрије Борчанин, Алекса Вучковић
.
За Српску ТВ Чикао, припремио: Зоран ЈАКШИЋ