ПРИЗНАЊА ЗА НАЈБОЉЕ
На празник Српске православне цркве – Свето Сретење, 15-тог фебруара Република Србије низом манифестација је обележила свечано Дан државности, у знак сећања на дан када је вожд Ђорђр Петровић Карађорђе у Орашцу пре двесто и седамнаест година, 1804-те г. подигао Прву српску револуцију (Први српски устанак) против турског завојевача. То је датум када је устаничка слободарска Србија коначно збацила вишевековни јарам Османлијске имприје, која је под налетом српских устаникиа почела да се урушава и нестаје са Балкана. На тај дан је постављен темељ модерне Српске државе, а књаз Милош Обреновић је истог датума 1835-те г. донео Сретењски устав, који је написао Димитрије Давидовић. Устав Милоша Великог био је први модерни устав не само у Србији, већ и у тадашњој Европи.
Уочи великог државног празника, 14-тог фебруара по наређењу предсеника и врховног команданта РС г. Александра Вучића припадници Гардијског батаљона Војске Србије на Београдској тврђави извршили су почасну паљбу, испаљено је десет плотуна из шест артиљеријских оруђа.
Поред бројних грађана, почасној паљби присуствовалис су заманик начелника Генералштаба Војске Србије, генерал-мајор Петар Цветковић и командант Гарде ВС генерал-мајор Миломир Тодоровић.
Дан државности Републике Србије је обележен на сам празник Свето Сретење, 15-тог фебруара у Орашцу, где је пре 217 година вожд Ђорђе Петровић Карађорђе у Милићевићевој јарузи подигао Прву српску револуцију. Сама церемонија свечаности отпочела је поменом, који је служио епископ шумадијски Јован. Полагању венца и цвећа на споменик вожду Ђорђу Петровићу Карађорђу присуствовале су премијерка Србије Ана Брнабић и председница Републике Српске Жељка Цвијановић, као и бројни гости и грађани. Министарка за рад, запошљавање и социјална питања Дарија Кисић Тепавчечвић је положила венац на саркофаг вожда Ђорђа Петровић. На Опленцу одржан је и пригодан културно-уметнички програм.
У склопу обележавања Дана држажвности Србије, генерална секретарка председника Сузана Пауновић је положила венац на Споменик незнаном јунаку на Авали. У Крагујевцу, некадашњем седишту Милоша Обреновића , где је писан Сретењски устав, одржана је свечана академија у Старој скупштини на којој су говорили, министарка државне управе и локалне самоуправе Марија Обрадовић и градоначелник Крагујевца Никола Дашић. На овој свечаности је изведен и позоришни комад „Завештање“, чији је аутор Владимир Ђорђевић, а режирао га је Драган Јаковљевић.
Свечано је било и у Палати „Србија“ у Београду, где је председник РС г. Александар Вучић поводом Дана државности Србије уручио одликовања појединцима и институцијама. Признања су добили најбољи међу најбољима.
Међу првим је одликовање примио познати руски вајар Александар Рукавишњиков, аутор споменика у Београду, великом жупану Стефану Немањи. Он је уз помоћ руског академика Николаја Мухина и још 120 руских и српских уметника створио дело којем се не сама Србија, него и читав свет диве. Одликован је и светски познат и признат режисер Емир Кустурица, који је после доделе принања награђеним одржао пригодан говор. Међу одликованим је и Борислав Бора Ђорђевић, вођа група „Рибља чорба“.
Орденом Републике Србије на великој огрлици за истакнуте заслуге у развоју и учвршћивању пријатељских односа и сарадње одликован је патријарх московски и све Русије Кирил. Заменик председника Владе Руске Федерације Јуриј Борисов и председник Грчке Прокопис Павлопулос одликовани су Орденом РС на ленти. Шеф дипломатије Кипра Никос Христодулидис је одликован Орденом српске заставе првог степена, као и Институт за генетска иистраживања из Пекинга.
Одликовани су још: Православни богословки факултет Београдског универзитета и познати глумац Александар Берчек (Сретењски орден првог степена), песник и књижжевник Перо Зубац (Сретењски орден другог степена). Орден Карађорђеве звезде првог степена добили су: оперска планетарна дива Јадранка Јовановић, режисер филма „Дара из Јасеновца“ и многих других остварења, Предраг Гага Антонијевић, стетски познати виолиниста Стефан Миленковић, југословенски композитор Горан Бреговић, музичар Момчило Бајагић, сликакр Милан Циле Маринковић.
Међу одликованим су: проф. др Мирослав Вукосављевић, начелник Војномедицинске академије (Орден Карађорђеве звезде другог стеепена), Наташа Драгулић, сценаристкиња филма „Дара из Јасеновца“ (Орден Карађорђева звезда трећег степена); кинески лекари, њих деветоро, који су се са нашим здравственим радницима на почетку пандемије успешно борили против ковида-19.
Постхумно су одликовани Златном медаљом за залуге , храброст и јунааштво у лечењу становништва и њиховој заштити: др Анђелка Бачванин, др Александар Јовановски, др Југослав Грубор, др Бора Евтов, др Светлана Вукчевић, др Славица Несторовић, др Слободан Козаковић, др Мирјана Вигњевић, др Слободан Благојевић, др Миодраг Јоровић, др Данијела Гордић, др Богдан Дејановић, др Рената Саић Еминовић, Марко Бјелица, Слађана Миленковић … Златна медаља за заслуге им је припала за самопрегор, пожртвованост у лечењу становништа у Србији, жртвујући себе , дајући лични пример у спасавању многих живота током пандемије.
Златном медаљом за заслуге одликовани су постхумно књижевник и сценариста Гордан Михић и легендарна глумачка величина Иван Бекјарев, који је преминуо прошле године од последица ковида-19. Исти орден добили су: Марина Абрамовић, проф. др Драган Симеуновић, проф. др Жан-Пол Блед, др Драган Станић (Иван Негришорац) …
Обраћајући се присутним председник РС г. Александар Вучић је истакао да је Свето Сретење, 15-ти фебруар, велики дан за Србију јер обележава дан када је пре 217 године Првом српском револуијом ствоена модерна Српска држава и 186 година када је донесен савремен, најдемократскији устав у Европи, Сретењски устав, чиме се поносимо. Истовремено, Дан државности Републике Србије је и дан, који уједињује Србе где живе, са свих континената, од Србије, преко Републике Српске, Црне Горе, Северне Македоније, Хрватске, Словеније, до Аустрије, Швајцарске, Француске, Русије, Аустралије и Америке.
За Српску ТВ, текст, Зоран ЈАКШИЋ
Фото, МО, Танјуг