Svetska premijera dokumentarnog filma “Električni grad Nikola Tesla u Kanadi” u Hamiltonu održana je 23. maja u Canadian Serbian Community Centre.
Dokumentarni film govori o uvođenju hidroelektrične energije u Hamiltonu (Ontario) i kako se elektrifikacija proširila i na druge opštine zahvaljujući Hidroelektričnoj komisiji Ontarija.

Dolazak Tesline jeftine energije preobrazio je grad, ali i čitavu provinciju, a potom i Kanadu.
Bio je to najznačajniji doprinos razvoju tokom celokupne kanadske istorije na prelasku u 20. vek.
Gledaoci filma su mogli da otkriju kako se ta tehnologija i danas, nakon više od 120 godina, koristi za proizvodnju hidroelektrične energije. Pre nego što je struja stigla u Bafalo, udaljen 27 milja, Nikola Tesla je konsultovan i o planu za prenos struje na daljinu od 35 milja do Hamiltona, prvog velikog grada u blizini Nijagare u to doba. O tome javnost malo zna.
Tako je pokrenuta druga industrijska revolucija i redefinisan grad, u smislu industrijskog rasta i transformacije u multikulturalno društvo. Film dokumentuje prve godine hidroenergetike u Kanadi i doprinos Nikole Tesle promenama u društvu.
Premijeri su prisustvovali ključni učesnici filma, priređena je i izložba različitih elemenata i rekvizita koji su korišćeni tokom snimanja. Na kraju projekcije, učesnici filma su se obratili gostima i bili na raspolaganju za sva njihova pitanja.

Dr Majda Đorđević, jedna od učesnica u nastanku dokumentarnog filma, kaže: “Dolazak Teslinih izuma omogućio je najintenzivniji ekonomski razvoj Kanade početkom prošlog veka. Na filmu je rađeno oko dve godine. Ulaz je bio besplatan, a film je prilagođen svim uzrastima, a naročito edukaciji dece i omladine. Posle Hamiltona, film će biti prikazivan u srpskim zajednicama širom Kanade, planira se prikazivanje na Nijagari za vreme “Srpskih dana” (proslava Vidovdana 28. juna), a od jeseni prikazivanje u školama kako bi se mladi upoznali sa životom i delom Nikole Tesle i bili inspirisani da obogaćuju svoje znanje, sledeći njegov primer. Nažalost, o Tesli nema nikakvih informacija u školskim knjigama, pa je zbog toga naša najvažnija misija da popunimo tu prazninu u obrazovanju mladih.”
Film je uradila producentska kuća “Ethnic Channels Group”, najveća svetska organizacija koja je zastupljena na preko 100 televizijskih kanala širom planete i bavi se isključivo snimanjem etničkih filmova, a u Kanadi sarađuje sa velikim brojem etničkih grupa, na preko 20 jezika. Finansiranje filma je obezbedila vlada Kanade.
Izvršni producent je Felix Golubev, scenario i režiju je potpisao Maksim Kravchinskii, a kulturni i umetnički saradnici su: Veroslav (Vik) Đurđević, suosnivač i predsednik Nikola Tesla obrazovne organizacije iz Hamiltona i dr Majda Đorđević, suosnivač i potpredsednik “Udruženja Nikola Tesla Kalgari”.
Piše: Marina Bulatović
Foto naslovna: Prvi dalekovodi kod Nijagare – iz knjige “Nikola Tesla život i stvaralaštvo genija” – autor Aleksandar Marinčić