НЕЗАБОРАВНО ДРУЖЕЊЕ СА СРБИМА У РАСЕЈАЊУ
За само месец и по дана етномузиколог Бојана Николић Петричковић, најбоља и најпознатија интернационална етно-интерпретаторка традиционалне српске сеоске и варошко-градске песме имала је два веома успешна гостовања у иностранству, у Холандији и Хрватској. Срби у дијаспори, али, и љубитељи традиционалне српске музике, који је цене, воле да је чују и уживају у њеној музици са нестрпљењем очекују њено гостовање. У Холандији, у Амстердаму, Бојана је учествовала на познатом Фестивалу „Балкан бласт“. Уз пратњу седамдесет певача и свирача на сцени, са хором, којим је дириговала наше горе лист, Јулиа Ђурђица Шћепановић, Бојана Николић је отпевала најпознатије песме са простора Балкана, међу којима је било највише српских сеоских традиционалних нумера и варошко-градских песама. Солиста на труби, био је познати инструменталиста, Драганчо Ристевски. Имала је концерт и у Утрехту.
О својим утисцима у Холандији Бојана нам је рекла:
-Било је фантастично! Органитација, наступ, публика, амбијент на концерту био је како се само може пожелити. Велику захвалност за долазак на Фествал „Балкан блааст“ дугујем Јулији Ђурђици Шћепановић, диригенту оркестра, која годинама са великом посвећеношћу преноси, упознаје и учи Холанђане о нашој музичкој култури, традицији и обичајима. Наши људи, који раде и живе у иностранству треба да се угледају на њу. Српско културно наслеђе треба странцима представити на најбољи начин, али и пружити им прилику да науче најпре наше традиционалне српске песме, али и других балканских народа, које изучавам. И ја ту идеју спроводим у дело. У Амстердаму сам одржала вокалну радионицу. Била сам обрадована и радосна, иако је само неколико жена са простора бивше Југославије присуствовало вокалној радионици, од тога само једна Српкиња (!?), остале тридесетак учесница биле су Холанђанке. Оне су ме ревносно слушале, учествовале са мном у извођењу традиционалних српских сеоских песама. Велика је ствар и дивим се томе да чујем да једна Холанђанка отпева српску гангу, коју, сигурна сам, мало Срба зна да изведе.
-Када на друштвеној мрежи „окачим“ reels где певам грокталицу, поједини Срби, коју су њихове бабе и деде вековима певали, подсмешљиво реагују(!?), док у иностранству са одушевљењем их прихватају, уче, уз велико поштовање према српској музици. Посебно волим да учим странце о нашој традиционалној музици, култури, традицији. Ми смо једна од ретких нација на земаљској кугли, која своју културу на светском нивоу није брендирала. Сви знамо за фадо, танго, фокстрот, латиноамеричке и ирске плесове, шкодске гајде … али не знамо за српску гангу, грокталицу … Срби, живећи на просторима бивше Југославије, имали су своје специфичне вокалне облике интерпретације, као што су песме „из вика“, која се певала у западној Србији, па, „на глас“, која се изводила у централној Србији. Ту су још старе српске песме „ганга“ (Херцеговина и Купрес), „ојкача“ (Банија, Кордун, Подкозарје), „грокталица“, „орзалица“, „розгалица“, „романијска кајда“, „озренска кајда“ …Не заборавимо да је српско традиционално сеоско певање бисер наше националне музичке културе са којим треба да су Срби поносни и због тога смо јединствени у свету.
Бојана Николић је 14. децембра одржала још један успешан концерт. У Хрватској, Заједничко веће општина Вуковар, које је било домаћин у Српском дому, Бојана је извела обраде познатих варошко-градских песама са последњег албума: „А што ти је мила кћери јелек раскопчан“, „Мој голубе“, „Зора, зори“, „Маријо, ћеро, Маријо“, „А што ћемо љубав крити“ … Аранжмане је за албум урадио професор Борис Буњац. Пратећи оркестар, који наступао са мном у Српском дому у Вуковару и у којем су били високообразовани музичари, професори са бројних музичких академија у Београду и Нишу, чинили су: проф. др Милош Николић, један од најбољих српских инструменталиста, који је свирао кавал, фрулу и кларинет, Борис Буњац професор удараљки на Музичкој академији (МА) у Нишу дугогодишњи члан Београдске филхармоније (БФ), проф. др Слободан Миливојевић професор гитаре на МА Ниш, на клавиру је свирала Драгана Анђелић Буњац, контрабасиста је био Срђан Цвејић члан БФ, гудачки квартет сачињавали су: Мартина Димић Радовановић (прва виолина), Мина Митић (друга виолина), Милијана Стаменић (виола) и Младен Арсенић (виолончело). Гости на концерту су били чланови младог вокално-инструменталног етно ансамбла „Ђурђевак“. Бојана је са члановима овог састава ове године одржаа вокалну радионицу на којој су учили неке од најстаријих вокалних облика са подручја Србије, БиХ и Хрватске. Део тог репортоара чланови „Ђурђевка“ су извели на концерту.
-Имала сам прилику да се дружим са многим Србима у расејању. Али провести извесно време са оним Србима који живе у Хрватској изазива велике емоције због бурних догађаја, који су им се десили у блиској прошлости. И овог пута било је са њима незаборавно дружење, које ће ми дуго остати у сећању – одушевљено је говорила Бојана по повратку у Београд.
После успешних концерата у Холандији, које је имало велики одзив у Србији, Бојана је добила позив да гостујуе у многим медијским кућама. Тако је била гост на ТВ Студио Б у емисији „Добро јутро“, Б92 („Желим да ти кажем“), ТВ „Храм“, Прва српска ТВ („150 минута“), била је специјални гост на концерту „Гусларско вече“, које је одржано у репрезентативној дворани на Коларцу. Посебно је била обрадована позивом да буде члан жирија на такмичењу „Српска традиционална песма“, које је организовала Основна музичка школа „Стеван Христић“ из Младеновца. Поред ученика из Младеновца такмичили су се ђаци који похађају одсек за српско традиционално певање из основних музичких школа, „Невена Поповић“ из Гроцке и „Петар Коњовић“ из Сомбора и музичких школа, „Коста Манојловић“ из Смедерева, „Мокрањац“ из Београда и Музичка школа из Суботице. Заједно са Бојаном Николић у жирију су биле њене колегнице, Јелена Станојевић и Ана Јовановић.
-Срце ми је било пуно када сам видела на сцени и чула стотину деце, како певају српске традиционалне сеоске песме. За сваку похвалу је етномузиколог Јелена Глигорић Милановић, која је покренула ово такмичење. Била ми је част што сам као гост присуствовала овој чаролији, такмичењу „Српска традицинална песма“ – рекла нам је Бојана Николић по завршетку ове манифестације.
Текст, за Српску ТВ Чикаго, Зоран ЈАКШИЋ
Фото, Петер де Јонг и Себастиан Конинг (Холандија) и Јована Огњеновић (Вуковар)