ВРХУНСКА МЕЂУНАРОДНО ПРИЗНАТА ЗДРАВСТВЕНА УСТАНОВА
Војномедицинска академија (ВМА) у Београду, на Бањици, је врхунска медицинска, образовна и научноистраживачка институција са међународно признатом репутацијом. То је војна болница тзв. „централног типа“ где се за десет минута може оформити конзилијум медицинских стручњака за сваку врсту интервенције. ВМА је основана 2. марта 1844. године Указом кнеза Александра Карађорђевића. При овој војно-здравственој установи налази се Медицински факултет ВМА Универзитета одбране, који је основан 2009. године, а школује будуће генерације војних лекара. ВМА је позната и као центар значајних научноистраживачких активности.
Занимљиво је да до оснивања Медицинског факултета ВМА попуна лекара за потребе војних здравствених установа вршено је стипендирањем студената из грађанства на цивилним медицинским факултетима, који су после завршених студија, по добијању официрског чина, радили у војним болницама и амбулантама. За своје потребе раније Југословенска народна армија (ЈНА) је често ангажовала и запошљавала бројне цивилне врхунске лекаре-специјалисте разних профила. За потребе здравственог збрињавања у јединицама и установама ЈНА школован је стручан кадар у Средњој санитетској војној школи. Студенти, који су завршили медицинске факултете имали су прилику да своја знања усаврше и у школама резервних официра, а касније у јединицама и установама ЈНА..
ВМА се сматра за највећом војном болницом не само у Србији, и у југоисточној Европи, већ можда и у свету. Са својих 1.200 болесничких кревета, комплекс ВМА се простире на 21 хектар. Сама зграда има око 180.000 квадратних метара и подељена је у више од 60 техничко-технолошких целина са око 6.000 просторија. ВМА има 27 клиника, 17 института, Поликлинику, Национални центар за контролу тровања, Центар хитне помоћи и Центар за трансплатацију солидних органа у којима се спроводи више од 5.000 различитих дијагностичких и терапеутских процедура. ВМА се налази у саставу Министарства одбране и захваљујући војној организацији и предности запослених, призната је и награђивана као медицинска установа уређена по највишим светским стандардима. Међународна сарадња се интезивно спроводи кроз бројне активности од којих је једна од најзначајнијих, учешеће војномедицинског особља у мировним мисијама.
ВМА је место где се лече војни осигураници, политички естаблишмент, дипломатски кор, али је увек била отворена за све грађане. Од 2008. г. је потпуно интергисана у републички здравствени систем Републике Србије и лечи 40 посто цивилних осигураника. Годишње се на ВМА прегледа више од 230.000 цивилних осигураника од којих се на ВМА 20.000 хоспитализује. Сем тога, сваке среде Центар за хитну помоћ ВМА дежурна је хитна служба за све грађане Р. Србије.
Када се каже ВМА, мисли се на најбољу услугу, која се може пружити пацијентима.
Дан ВМА обележава се 2. марта као сећање на тај датум 1844. године када је кнез Александар Карађорђевић потписао Указ којим се проглашава Закон о устројенију шпитаља Централне војске. Ова војна болница у Београду, од настанка до данас, променила је шест локација. Најпознатија јој је локација, пре Бањице, била у самом центру Београда у Делиградској улици. ВМА, постепено се развијала од Војне болнице Дунавске дивизијске области, Главне војне болнице армијске области, преко Главне војне области Народноослободилачке војске и партизанских одреда Југославије (НОВ и ПОЈ) до данашњег издања на Бањици. ВМА је основаана 1949. г. а Скупштина Федеративне Народне Републике Југославије (ФНРЈ) је усвојила Закон о ВМА 1960. г. Изградња нове садашње зграде ВМА, као једног од симбола Београда, је завршена 1981. г. Одлуком Владе Републике Србије је функционално укључена у систем републичког здравства са 40 одсто својих капацитета почев од 1. јануара 2008. године.
Ова угледна војно-здравствена установа за изванредни рад свог медицинског особља до сада је добила бројна признања. Набројаћемо само нека: Орден Светог Саве првог степена; Орден братства и јединства са златним венцем Председништва СФРЈ 1990. г; Орден Републике Српске 1993. године; Орден Тесле првог реда; Орден Републике Српске на ленти 2013. године; Орден Карађорђеве звезде трећег степена, додељен Указом председника Републике Србије 2014. године. У току 2007. г. ВМА је добила награду Привредне коморе Србије , Привредног прегледа и Министарства за трговину и услуге Републике Србије за најбољи корпоративни бренд у области медицине и здравства „Најбољи у Србији“. Међу наградама је и Златна плакета Војске Србије поводом 170 година постојања а уручена је 2014. године, док је Супербрендом Србије проглашена у катерорији здравства, 2007, 2016. и 2017. године.
припремили Зоран ЈАШИЋ и СТВ
Извор: веб-сајт ВМА
Фотографије: ВМА, Мондо Стефан Стојановић, seracell.rs
тема: сећање на Миодрага Крџића и његова захвалност здравственим радницима ВМА.