SRBIJI PET MEDALJA, TRI ZLATA,SREBRO I BRONZA

Na stadionu Francuska u Parizu svečano završene 33 Letnje olimpijske igre

Posle sedamnaest dana takmičenja u 35 sportova uz prisustvo više od 9000 sportista iz 206 zemalja sinoć su u Parizu okončane 33 Letnje Olimpijske igre uz želju sportista “Vidimo se na sledećoj Olimpijadi za četiri godine u Los Andjelosu.

     

Najveća svetska sportska smotra Letnje Olimpiske igre u Parizu su gotove. Živele igre,tako bi se u najkraćem mogla definisati atmosfera u svetu, pogotovu u Francuskoj posle njihovog kraja a koja će svima dugo ostati u sećanju po načinu organizacije,takmičenja i svega što se odvijalo tokom njihovog trajanja.

Parižani za igrama već polako padaju u nostalgiju za istim, ali je uteha što će vrlo brzo od 27 avgusta do 8 septembra ponovo ugostiti sportiste iz celog sveta ovog puta na Paraolimpijadi.

Bile su ovo najlepše i najbolje olimpiske igre ikada održane.Iskreno ne vidim kako je sve ovo moglo da bude bolje” izjavio je predsednik Organizacionog komiteta pariskih Olimpiskih igara Toni Estange.

I zaista fenomenalna organizacija i takmičenja na svim nivoima u svim sportovima mnogo uzbuđenja, radosti, tuge i viteških nadmetanja, borbe na svim frontovima i svim nivoima u svim duscipinama  uz prisustvo uvek punih borilišta bez obzira na vreme i mesto učinili su ovaj sportski događaj spektakularnim, nešto što će pamtiti svi akteri oni koji su bili uz njih i svi ljubitelji sporta koji su im prisustvovali bilo na koji način.

Olimpijske igre u Parizu održane su na 35 borilišta od kojih su neka bila  smeštena na gradskom trgovima ili u dvorištu nekih važnih institucija i kulturnih spomenika.Tako su se džudisti i rvači borili u areni na Marsovim poljima, jahači su svoje borbe vodili u Versajskom dvorcu a ispod Ajfelovog tornja igrala se odbojka na pesku. U velikoj palati na Jelisejskom poljima održavani su tekvondo i mačevanje,na trgu Konkord basket 3×3 BMX,dens,skejtbording a na Rolan garosu tenis.

Jedno od borilista se nalazilo čak u Tihom.okeanu na 16 satu leta od Pariza.Na ostrvu Tahiti za medalje su se borili najbolji surferi i surferke sveta što je svakako anomalija i nešto neverovatno.Za let od Pariza do grada Papetu glavnog grada Polinezije razdaljina je 15715 km i avionu je trebalo 16 časova leta.

Olimpisko selo se prostiralo u tri dela Pariza.Njegova izgradnja koštala je preko milijardu i po evra i u njemu je boravilo preko 14500 sportista i njihovih trenera rukovodstva i ostalih zvaničnika.

U borbi za sportsku slavu učestvovali su sportisti iz 206 zemalja sa preko 9000 takmičara i prvi put je skoro izjednačen broj muških i ženskih sportista što je još jedna od anomalija ovih Olimpiskih igara.

Srbija je na igrama učestvovali sa 112 sportista u 16 sportova i bili smo 28 najbrojnije delegacija na LOI i prvi put sa,obe košarkaške i odbojkaške selekcije.Predstavljali su nas dakle sportisti u 16 sportova kao i u Tokiju. Imali smo u košarci dve reprezentacije ,odbojci dve ,vaterpolu,atletici,boksu,kajaku veslanju plivanju,streljaštvu,rvanju,basketu 3×3,biciklizmu,tekvondu,džudo stonom tenisu i tenisu.

Pre tri godine u Tokiju su bile najuspešniji Olimpiske igre u istoriji srpskog olimpizma do sada kada smo osvojili devet medalja a za to su se pobrinuli takmičari u sedam sportova. Zlatna odličja koja su prvo merilo za konačan poredak zemalja osvojili su Milica Mandić u tekvodndou, Jovana Preković karate i tim vaterpolista. Sa srebrom se vratio Damir Mikec (streljaštvo), a sa bronzom Tijana Bogdanović(tekvondo), Milenko Sebić(streljaštvo), Zurab Datunašvili(rvanje),odbojkaši i ekipa u basketu 3×3.

Pred start igara u Parizu nezahvalno je bilo prognozira kakav će uspeh biti kod naših sportista ali se u svakom slučaju očekivao trend rasta medalja.

Na kraju ispostavilo se da je broj medalja manji ,ali smo ipak imali tri zlata (Novak Djokovic tenis, Damir Mikec i Suzana Arunović u streljaštvu u dublu ,te vaterpolisti nakon pobede u finalu nad Hrvatskom od 13:11.

Srebrenu medalju je osvojila u tekvondu Aleksandea Perišić nakon poraza u finalu od Madjarice Molnar dok su bronzano odličje uzeli košarkaši nakon poraza u polufinalu od Drim tima SAD i pobede u finalu nad svetskim šampinima selekcijom Nemačke.

I ove osvojene medalje su nas učinile ponosnim pogotovo ona Djokovićeva nakon istorijskog finala i pobede nad Karlosom Alkarazom igračem koga mnogi smatraju njegovom pravim naslednikom u budućnosti obzirom na njegove godine i kvalitete koje već sad poseduje.

Djoković je u svom petom pokušaju na OI stigao do Golden Slema a to je rezultat koji objedinjuje pobedu na sva četiri Gren slema i pobedu na OI. Do sada je Djokoviću na OI najveći uspeh bila bronza iz Pekinga 2008 godine.

Neočekivan ali veliki uspeh je zlato vaterpolusta posle pobede nad Hrvatskom u finalu kojom prilikom su treći put uzastopce postali olimpiski šampioni što je do sada pošlo za rukom samo reprezentaciji Mađarske iz onih slavnih vremena.

I zlato našeg dvojca Damir Mikec Zorana Arunović ima takođe veliku težinu jer pored uspeha i pobede nad turskim dvojcem u finalu bitno  da je nastavljen kontinuitet osvajanja medalja u ovom sportu po čemu smo među najboljim u svetu.

Posebno poglavlje je bronza košarkaške selekcije na čelu sa selektorom Pešićem i trenutno najboljim igračem sveta Nikolom Jokićem te Bogadovićem,Micićem pa i svim ostalim košarkaška.

Naša reprezentacijs je imala istorisku šansu da u polufinalu savlada Drim tim iz SAD sastavljen od najboljih svetskih profesionalaca iz NBA. Nakon što je celu utakmicu vodila na trenutke i sa 15 poena razlike slabija igra u poslednja tri četiri minuta, pad koncentracije i nekoliko sudiskih grešaka na našu štetu doprineli su da na kraju ipak budemo poraženi 95:91 uz žaljenje što smo propustiliu istorijsku šansu da napravimo najveću senzaciju ovog veka i pobedimo taj skup profesionalaca i obezbedimo finale i verovatno pobedu u istom i zlatnu medalju, koji su na kraju ipak ponovo osmi put uzastopce osvojili igrači prifesionalaca SAD.

Ovako posle poraza u tom polufinalu u borbi za treće mesto smo ipak bili na visini i zasluženo pobedili svetske šampione Nemce i zauzeli treće mesto i osvojili bronzanu medalju.

Sa osvojenih pet medalja kako je rečeno ne možemo biti nezadovoljni ali su očekivanja ipak bila veća pa su u tom smislu I neki od naših sportista podbacili odnosno dali su manje od očekivanog.

Tu se pre svega misli na naše rvače i dzudiste,na atletičare Ivanu Španović i Gardasevićevu,te Adrijanu Vilagoš kao i mladu Angelinu Topić koja se povredila tokom trajanja kvalifikacija i nije učestvovali u finalnom delu iako je za to imala rezultat .Posebno su razočarali basketaši 3×3 evropski i svetski šampioni koji su doživeli više neplaniranih poraza u grupnoj fazi i ostali bez mogućnosti za borbu za medalje

Kada se govori o ukupnom broju medalja pojedinih selekcija ubedljivo najbolja je ekipa SAD sa 126 medalja od čega 40 zlatnih,44 srebrene i 42 bronzane druga je Kina sa 91 medaljom 40 27 24 treći Japan 45 medalja 29 12 13 dok je naša ekipa na 27 mestu sa pet medalja 3 1 1.

Ukupno je 86 zemalja osvojilo makar po jednu medalju .

Lik Marijane simbola slobode u Francuskoj i same Francuske nalazilo sr na licu medalja koja u svome srednjem delu sadrži šestougaoni metalni deo preuzet iz prvobitne konstrukcije Ajfelovog tornja.Ispod toga su olimpiski krugovi.Na poleđini medalje nalazi se u prvom planu boginja Nika,iza koje su Akropolj,Ajfelov toranj i olimpiski krugovi.Ukupno je proizveden 5084 medalja.Prečnik istih je 85 mm,debljina 9,mm,u sebi sadrži 18 grama metala od Ajfelovog tornja.Zlatno odličje teško je 529 grama,srebreno 525,bronzano 455.

Nakon 17 dana takmičenja usledilo je i svečano zatvaranje igara na stadionu Francuska u Sent Deniju Pred 70000 gledalaca.

Uz muziku “Pod nebom Pariza ” Edit Pjaf u Parku Tiljeri četvorostruki osvajač medalja na OI francuski plivač Leo Maršan ugasio je vatru u balonu koji je tu gorela čitavoim tokom trajanja OI.

Plamen je odatle poneo na stadionu Francuska gde je pred prepunim gledalištem održana centralna ceremonija zatvaranja 33 Letnjih Olimpiskig igara započeta zagrljajem predsednika Francuske Emanuela Makrona i predsednika MOKa Tomasa Baha a ceremoniji je prisustvovali predsednik vlade Srbije Miloš Vučević.

Prikazani su najdirljiviji šampionski trenuci među kojima je i osvajanje zlata našeg Novaka Djokovića.

Nakon toga usledilo je defile zastava a našu trobojka su nosili zlatni olimpijci Zorana Arunović i Damir Mikec.

Sledeće igre biće održane za četiri godine u SAD u Los Andjelesu.

Po povratku u Srbiju našim olimpijcima koji su osvojili medalje po običaju priređen je veličanstven doček na balkonu Starog dvora i Skupštine grada Beograda gde je u prisustvu 40000 ljudi održan grandiozan i nezaboravan skup ljubitelja sporta uopšte i naših  olimpijaca osvajača medalja  koji je iskreno dirnuo svakog.Svi oni  koji su se tu zatekli i milioni kraj malih ekrana sa oduševljenjem su  pozdravili naše olimpiske velikane koji su svojim imenima i uspesima na LOI u Parizu zlatnim slovima ispisali  istoriju srpskog sporta.

 

Za STV USA Cikago

Rajko Delibašić

Foto : Olimpiski komitet Srbije

Nedavne objave